Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Plagijat izmišljen kad je Bečić odbio DF * Policajka kao go-go igračica * Vladini zvaničnici nekažnjeni za korupciju * Ministri mimo tendera potrošili 1,1 milion * Plagijat izmišljen kad je Bečić odbio DF * Irina Đuranović rame uz rame sa Naomi Kembel * „2Cellos”na Kalemgdanu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 21-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Kolinda Grabar Kitarović, predsjednica Hrvatske:
- Vojislava Šešelja treba kazniti.

Vic Dana :)

Polaže Mujo ispit na Saobraćajnom fakultetu. Profesor ga pita:
– Mujo, zašto se voz trucka kada se kreće?
Muja stao, pa razmišlja. Posle nekoliko minuta, Mujo će:
– Kao što znate, voz se kreće na točkovima. Točkovi su u obliku kruga, a površina kruga glasi: R na kvadrat puta PI. E, ono R je poluprečnik, i to je konstanta, pa od njega ništa ne zavisi. PI je takođe konstanta, a ono kvadrat - pa gdje ste vidjeli kvadrat, a da ne trucka?
Dođe orao u kafanu, napije se i ne može više da poleti, pa kaže:
– Šta je ovo ljudi, kao da sam kopao a ne orao?!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2018-04-18 EVROPSKA KOMISIJA U IZVJEŠTAJU O NAPRETKU KRITIKOVALA CRNOGORSKU VLAST
Ambasador EU Aivo Orav uručio izvještaj vicepremijeru Zoranu Pažinu EU zabrinuta zbog RTCG, klanova i šverca Iz Evropske unije traže da Vlada ispuni preporuke Komisije za praćenje istraga o napadima na novinare i ocjenjuju da su krivične istrage o starim slučajevima, uključujući i ubistvo glavnog urednika iz 2004. godine, i dalje neefikasne
Dan - novi portal
Evrop­ska ko­mi­si­ja (EK) kri­ti­ko­va­la je u iz­vje­šta­ju o na­pret­ku cr­no­gor­sku vlast, po­seb­no iz­ra­ža­va­ju­ći za­bri­nu­tost zbog ugro­ža­va­nja ne­za­vi­sno­sti jav­nog ser­vi­sa RTCG, su­ko­ba ma­fi­ja­ških kla­no­va i šver­ca du­va­na i dro­ge. Iz­vje­štaj o na­pret­ku na pu­tu ka EU pred­sta­vljen je ju­če u Stra­zbu­ru, a u tom do­ku­men­tu se tvr­di da Cr­na Go­ra tre­ba da bo­lje ko­ri­sti fi­nan­sij­ske is­tra­ge, obez­bi­je­di slo­bo­du iz­ra­ža­va­nja i ra­svi­je­tli na­pa­de na me­di­je i no­vi­na­re.
Is­ti­če se da je Ko­mi­si­ja za pra­će­nje is­tra­ga o na­pa­di­ma na no­vi­na­re, ko­ja je po­no­vo us­po­sta­vlje­na u sep­tem­bru 2016. go­di­ne, do­sad iz­ra­di­la tri iz­vje­šta­ja ko­ja se fo­ku­si­ra­ju na sko­ra­šnje slu­ča­je­ve, iden­ti­fi­ku­ju­ći niz ne­do­sta­ta­ka i ka­šnje­nja u is­tra­ga­ma.
– Pre­po­ru­ke ko­mi­si­je, ko­je je usvo­ji­la vla­da, mo­ra­ju bi­ti u pot­pu­no­sti im­ple­men­ti­ra­ne. Na­po­re bi tre­ba­lo pred­u­ze­ti da se omo­gu­ći efi­ka­sni­je kri­vič­no go­nje­nje u ovim slu­ča­je­vi­ma, ta­ko­đe ka­ko bi se iz­bje­gla pri­mje­na za­sta­re. Od vla­sti se oče­ku­je da de­mon­stri­ra­ju nul­tu to­le­ran­ci­ju za pri­jet­nje ili na­pa­de na me­di­je i tre­ba da se uz­dr­že od iz­ja­va ko­je mo­gu da na­pra­ve okru­že­nje ko­je ne do­pri­no­si slo­bo­di iz­ra­ža­va­nja – pi­še u iz­vje­šta­ju.
Ka­ko se is­ti­če, ne po­sto­ji ni struk­tu­ri­ra­ni di­ja­log iz­me­đu vla­de i me­dij­ske za­jed­ni­ce o uslo­vi­ma ra­da no­vi­na­ra. EK tvr­di da ni­je bi­lo zna­čaj­ni­jih do­ga­đa­ja u is­tra­ga­ma sta­rih slu­ča­je­va na­si­lja nad no­vi­na­ri­ma.
– Po­li­tič­ko mi­je­ša­nje u rad jav­nog ser­vi­sa RTCG i Agen­ci­je za elek­tron­ske me­di­je (AEM) pred­sta­vlja raz­log za ozbilj­nu za­bri­nu­tost. Me­dij­ska sce­na osta­je ve­o­ma po­la­ri­zo­va­na i iza­zo­vi na­sta­ju u ra­zu­mi­je­va­nju ulo­ge slo­bod­nih me­di­ja. Broj slu­ča­je­va kle­ve­te osta­je vi­sok, ta­ko­đe, zbog sla­bih sa­mo­re­gu­la­ci­o­nih me­ha­ni­za­ma. Po­treb­no je ob­u­ča­va­nje pra­vo­su­đa o sud­skoj prak­si Evrop­skog su­da za ljud­ska pra­va u ve­zi sa slo­bo­dom iz­ra­ža­va­nja – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju.
Iz EU po­ru­ču­ju da ra­di rje­ša­va­nja ne­do­sta­ta­ka Cr­na Go­ra tre­ba po­seb­no ja­sno da po­ja­ča i pri­o­rit­no se ba­vi is­tra­ga­ma slu­ča­je­va na­pa­da na no­vi­na­re. Tre­ba i da osi­gu­ra fi­nan­sij­sku i ure­đi­vač­ku ne­za­vi­snost RTCG i AEM, kao i nji­hov­nih uprav­nih ti­je­la i svih dru­gih me­di­ja, ali i da ja­ča ka­pa­ci­te­te sa­mo­re­gu­la­tor­nih ti­je­la.
– Cr­na Go­ra tre­ba da oja­ča me­dij­ske slo­bo­de, uklju­ču­ju­ći ja­sno po­ve­ća­nje na­po­ra da se is­tra­že slu­ča­je­vi na­si­lja nad no­vi­na­ri­ma i za­šti­te jav­ni ser­vis RTCG i svi dru­gi me­di­ji od ne­po­treb­nog uti­ca­ja i po­li­tič­kog pri­ti­ska. Se­dam slu­ča­je­va na­pa­da na no­vi­na­re se do­go­di­lo 2017. go­di­ne. Tri od ovih slu­ča­je­va re­zul­ti­ra­li su pre­kr­šaj­nim po­stup­kom, dok u jed­nom slu­ča­ju or­ga­ni vla­sti ni­je­su na­šli ele­men­te kri­vič­nnog dje­la ili pre­kr­ša­ja. Kri­vič­ne is­tra­ge o sta­rim slu­ča­je­vi­ma, uklju­ču­ju­ći i ubi­stvo glav­nog i od­go­vor­nog ured­ni­ka iz 2004. go­di­ne, i da­lje su ne­e­fi­ka­sne i vla­sti do sa­da ni­je­su us­pje­le da ih oja­ča­ju i da­ju pri­o­ri­tet na­po­ri­ma za rje­ša­va­nje tih slu­ča­je­va – oci­je­ni­li su iz Evrop­ske ko­mi­si­je, či­ji re­sor za pri­dru­ži­va­nje no­vih ze­ma­lja EU vo­di Jo­ha­nes Han.
Uka­za­no je da moć­ne kri­mi­nal­ne gru­pe dje­lu­ju u i iz ze­mlje, te da nji­ho­ve ak­tiv­no­sti uklju­ču­ju šverc dro­ge, tr­go­vi­nu lju­di­ma, šverc ci­ga­re­ta, kri­jum­ča­re­nje mi­gra­na­ta, pra­nje nov­ca, or­ga­ni­zo­va­ne na­pa­de na imo­vi­nu i zlo­či­ne pro­tiv po­je­di­na­ca.
– Kri­mi­nal­ne ak­tiv­no­sti do­vo­de do če­stih ubi­sta­va po­ve­za­nih sa ban­da­ma. Bor­ba pro­tiv or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la i ko­rup­ci­je i da­lje je pre­sud­na za bor­bu pro­tiv kri­mi­nal­ne in­fil­tra­ci­je u po­li­tič­ki i eko­nom­ski si­stem – ci­je­ne u EK.
Po­ru­ču­ju da je po­stig­nut od­re­đe­ni na­pre­dak, po­seb­no po pi­ta­nju prav­nog okvi­ra ve­za­no za ile­gal­ne mi­gra­ci­je.
– U bor­bi pro­tiv or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la po­sto­ji po­čet­ni bi­lans re­zul­ta­ta, po­seb­no u ve­zi sa kri­vič­nim go­nje­njem u bor­bi pro­tiv kri­jum­ča­re­nja mi­gra­na­ta i pro­tiv tr­go­vi­ne dro­gom. Me­đu­tim, po­treb­ni su no­vi re­zul­ta­ti ka­ko bi se pro­iz­veo ubje­dljiv bi­lans re­zul­ta­ta, po­seb­no u bor­bi pro­tiv pra­nja nov­ca i tr­go­vi­ne lju­di­ma – sma­tra­ju u Evrop­skoj ko­mi­si­ji.
Ocje­nju­ju da u na­red­noj go­di­ni Cr­na Go­ra tre­ba po­seb­no da po­ja­ča na­po­re za po­ve­ća­nje ko­ri­šće­nja fi­nan­sij­skih is­tra­ga u skla­du sa naj­vi­šim me­đu­na­rod­nim stan­dar­di­ma, i us­po­sta­vi evi­den­ci­ju o od­u­zi­ma­nju i kon­fi­ska­ci­ji kri­mi­na­lom ste­če­ne imo­vi­ne, te da ja­ča ne­za­vi­snost, od­go­vor­nost, pro­fe­si­o­na­lizam i ukup­nu efi­ka­snost pra­vo­su­đa.
Evrop­ska ko­mi­si­ja upo­zo­ra­va da Agen­ci­ja za spre­ča­va­nje ko­rup­ci­je (ASK) još ni­je shva­će­na kao do­volj­no ne­za­vi­sna i pro­ak­tiv­na od jav­no­sti ge­ne­ral­no.
– Zbog lič­nih ve­za iz­me­đu nje­nog ru­ko­vod­stva i po­li­tič­ke eli­te, još ima­mo tvrd­nje o nje­noj po­li­tič­koj in­stru­men­ta­li­za­ci­ji. U ci­lju ja­ča­nja po­vje­re­nja jav­no­sti, ASK tre­ba da bu­de do­zvo­lje­no da funk­ci­o­ni­še ne­za­vi­sno od bi­lo ka­kvog po­li­tič­kog uti­ca­ja. Nje­no ru­ko­vod­stvo i oso­blje tre­ba da obez­bje­đu­ju mak­si­mal­nu tran­spa­rent­nost, in­te­gri­tet, ne­pri­stra­snost i od­go­vor­nost. ASK mo­ra da­lje po­bolj­ša­ti svo­je ko­mu­ni­ka­cij­ske i te­ren­ske ak­tiv­no­sti – na­ve­li su iz Evrop­ske ko­mi­si­je.
Is­ti­ču i da po­sto­ji traj­na za­bri­nu­tost u ve­zi sa bor­bom pro­tiv ile­gal­ne tr­go­vi­ne du­va­nom pre­ko Cr­ne Go­re, po­seb­no u Lu­ci Bar, ko­ja slu­ži kao plat­for­ma za kri­jum­ča­re­nje fal­si­fi­ko­va­nih ci­ga­re­ta u EU, za­jed­no sa za­ko­ni­to pro­iz­ve­de­nim, a ile­gal­no tran­spor­to­va­nim ci­ga­re­ta­ma.
– Cr­na Go­ra ak­tiv­no ubr­za­va sa­rad­nju sa evrop­skim ca­ri­na­ma, a vla­sti mo­ra­ju da se ba­ve ovim pi­ta­njem. Po­treb­no je vi­še uči­ni­ti ka­ko bi se raz­vi­la so­lid­na evi­den­ci­ja, uklju­ču­ju­ći i si­ste­ma­tič­ni­ju pro­vje­ru sa­o­bra­ća­ja te­ret­nih bro­do­va, ja­ča­nje sa­rad­nje iz­me­đu gra­nič­ne po­li­ci­je i ca­ri­ne, po­bolj­ša­nje pro­ak­tiv­ne is­tra­ge i če­šće ko­ri­šće­nje fi­nan­sij­skih is­tra­ga za ot­kri­va­nje or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­nal­nog dje­lo­va­nja iz­van na­vod­no izo­lo­va­nih slu­ča­je­va kri­jum­ča­re­nja – ocje­nju­ju iz Evrop­ske ko­mi­si­je.
M.VE­ŠO­VIĆ


Pro­blem i rast jav­nog du­ga

Šef De­le­ga­ci­je Evrop­ske uni­je u Pod­go­ri­ci Aivo Orav uru­čio je pot­pred­sjed­ni­ku Vla­de Zo­ra­nu Pa­ži­nu iz­vje­štaj o Cr­noj Go­ri, ko­ji je pred­sta­vljen u Stra­zbu­ru. Orav je is­ta­kao da ni­je ostva­ren na­pre­dak u slo­bo­di iz­ra­ža­va­nja i rje­ša­va­nju sta­rih slu­ča­je­va na­pa­da na no­vi­na­re, na­vo­de­ći da po­li­tič­ka mi­je­ša­nja u rad RTCG i AEM iza­zi­va­ju ozbilj­nu za­bri­nu­tost.
Cr­na Go­ra je, pre­ma nje­go­vim na­vo­di­ma, ostva­ri­la na­pre­dak u raz­vo­ju funk­ci­o­nal­ne tr­ži­šne eko­no­mi­je.
– Ma­kro­e­ko­nom­ske i fi­skal­ne sta­bil­no­sti su oja­ča­ne, ali je po­treb­no ulo­ži­ti da­lje na­po­re da bi se ri­je­ši­la od­re­đe­na pi­ta­nja, naj­pri­je jav­ni dug – oci­je­nio je Orav.
On je ka­zao da su iz­vje­šta­ji EK kri­tič­ni ka­ko bi po­mo­gli dr­ža­va­ma za­pad­nog Bal­ka­na da se što bo­lje pri­pre­me za član­stvo u EU.
Pa­žin je re­kao da je iz­vje­štaj ohra­bre­nje ne sa­mo za Vla­du, već i za či­ta­vo cr­no­gor­sko dru­štvo.
– Jer da­je ja­sne po­ka­za­te­lje u po­gle­du re­zu­ta­ta ko­ji su ostva­re­ni i pred­sta­vlja vr­stu ak­ci­o­nog pla­na šta je po­treb­no ura­di­ti da bi se na­še dru­štvo in­ten­ziv­nim tem­pom pri­bli­ža­va­lo stan­dar­di­ma EU– ka­že Pa­žin.

Mar­ko­vić: Član­stvo do 2025. go­di­ne

Pre­mi­jer Du­ško Mar­ko­vić ka­zao je da je si­gu­ran da će Cr­na Go­ra do kra­ja go­di­ne otvo­ri­ti i pre­o­sta­la tri od ukup­no 33 pre­go­va­rač­ka po­gla­vlja sa EU, da će u na­red­ne če­ti­ri go­di­ne za­vr­ši­ti pre­go­va­rač­ki pro­ces, i ta­ko do 2025. go­di­ne po­sta­ti pu­no­prav­na čla­ni­ca. To je re­kao u Tiv­tu, otva­ra­ju­ći bi­znis fo­rum o uti­ca­ju in­te­gra­ci­ja na eko­no­mi­ju i raz­voj bi­zni­sa.
– Uvje­ren sam da će Cr­na Go­ra za tri-če­ti­ri go­di­ne okon­ča­ti pre­go­va­rač­ki pro­ces, po­če­ti for­ma­li­za­ci­ju svog učla­nje­nja u EU i taj pro­ces za­vr­ši­ti do 2025. go­di­ne, bez ob­zi­ra šta ko mi­slio u EU i bez ob­zi­ra na ko­ji na­čin nas upo­zo­ra­va­li na po­ten­ci­jal ad­mi­ni­stra­tiv­ni i sva­ki dru­gi ko­ji ima­mo – ka­zao je Mar­ko­vić.


Po­dr­ška in­te­gra­ci­ja­ma

Vi­tal­ni in­te­res Ma­đar­ske je da ze­mlje za­pad­nog Bal­ka­na po­sta­nu čla­ni­ce Evrop­ske uni­je (EU), što je va­žno sa aspek­ta bez­bjed­no­sti, raz­vo­ja eko­no­mi­je i in­fra­struk­tur­nog po­ve­zi­va­nja. To je oci­je­nio dr­žav­ni se­kre­tar za jav­nu ad­mi­ni­stra­ci­ju Mi­ni­star­stva vanj­skih po­slo­va i tr­go­vi­ne Ma­đar­ske Ča­bu Ba­lo­ga u raz­go­vo­ru sa cr­no­gor­skim še­fom di­plo­ma­ti­je Sr­đa­nom Dar­ma­no­vi­ćem. Iz Mi­ni­star­stva vanj­skih po­slo­va sa­op­šte­no je da su sa­go­vor­ni­ci iz­ra­zi­li za­do­volj­stvo po­sje­ta­ma na vi­so­kom ni­vou i od­lič­nim bi­la­te­ral­nim od­no­si­ma, ocje­nju­ju­ći da po­sto­je broj­ni po­ten­ci­ja­li za nji­ho­vo da­lje ja­ča­nje.


Po­li­ti­ka da se ne mi­je­ša u is­tra­ge

Ka­ko uka­zu­ju iz EK, Cr­na Go­ra je po­sti­gla od­re­đe­ni ni­vo pri­pre­me u bor­bi pro­tiv ko­rup­ci­je, ali upr­kos od­re­đe­nom na­pret­ku, ko­rup­ci­ja pre­vla­da­va u mno­gim obla­sti­ma i osta­je raz­log za za­bri­nu­tost.
– Po­bolj­šan je ope­ra­tiv­ni ka­pa­ci­tet in­sti­tu­ci­ja. Me­đu­tim, sve in­sti­tu­ci­je tre­ba da de­mon­stri­ra­ju pro­ak­tiv­ni­ji stav. Agen­ci­ja za bor­bu pro­tiv ko­rup­ci­je tre­ba da ri­je­ši pi­ta­nja kre­di­bi­li­te­ta, ne­za­vi­sno­sti i po­sta­vlja­nja pri­o­ri­te­ta. Fi­nan­sij­ske is­tra­ge i kon­fi­ska­ci­ju imo­vi­ne i da­lje tre­ba po­bolj­ša­ti. Po­sto­ji ini­ci­jal­ni bi­lans re­zul­tat is­tra­ga, kri­vič­nog go­nje­nja i pra­vo­sna­žnih pre­su­da u slu­ča­je­vi­ma ko­rup­ci­je na vi­so­kom ni­vou, ali to tre­ba da­lje kon­so­li­do­va­ti. Da­lje po­bolj­ša­nje uspje­ha is­tra­ga i osu­da će bi­ti mo­gu­će sa­mo u okru­že­nju u ko­jem su ne­za­vi­sne in­sti­tu­ci­je za­šti­će­ne od bi­lo ka­kvog ne­po­treb­nog uti­ca­ja i pod­stak­nu­te da u pot­pu­no­sti is­ko­ri­ste svo­ja ovla­šće­nja – ocje­nju­ju iz Evrop­ske ko­mi­si­je.


Ne­ma na­pret­ka u rje­ša­va­nju „Snim­ka”

Po ocje­ni Evrop­ske ko­mi­si­je, ni­je bi­lo no­vih do­ga­đa­ja u ve­zi sa po­li­tič­kim i sud­skim epi­lo­gom na­vod­nih zlo­u­po­tre­ba jav­nih re­su­ra za po­li­tič­ko-par­tij­ske svrhe 2012. go­di­ni, to jest u ve­zi sa afe­rom „Sni­mak”.
– Sve­o­bu­hvat­nu iz­bor­nu re­for­mu tre­ba raz­mo­tri­ti. U iz­vje­štaj­nom pe­ri­o­du odr­ža­no je osam lo­kal­nih iz­bo­ra. Lo­kal­ni iz­bo­ri se ne od­vi­ja­ju istog da­na ši­rom ze­mlje, već u raz­li­či­tim ter­mi­ni­ma, ta­ko da pro­du­že­no i vi­so­ko per­so­na­li­zo­va­no iz­bor­no ras­po­lo­že­nje ka­rak­te­ri­še po­li­tič­ku sce­nu. Usled iz­bor­nih ci­klu­sa, pra­će­nje iz­bo­ra je te­ško, po­seb­no za me­đu­na­rod­ne po­sma­tra­če, što osta­vlja do­volj­no pro­sto­ra za tvrd­nje o ne­pra­vil­no­sti­ma ko­je se ne mo­gu ne­za­vi­sno pro­ci­je­ni­ti – po­ru­ču­ju iz EK.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"